czwartek, 7 lipca 2022

Odwiedziny w szpitalu z Covidem w tle

 

Dnia 6 lipca 2022 r. przedstawiciele Lubelskiego Stowarzyszenia JESTEŚMY wraz z towarzyszącym im kapelanem osób chorujących psychicznie ks. Tadeuszem Liminowiczem odwiedzili pacjentów Kliniki Psychiatrii w Lublinie. Ta tradycyjna już forma działania naszego stowarzyszenia została wznowiona po uniemożliwiającym jej kontynuowanie okresie ograniczeń pandemicznych. Również i tym razem wpływ pandemii na plany LSJ dał o sobie znać: pierwotnie uzgodniona na innym oddziale wizyta nie mogła dojść do skutku z powodu wykrycia przypadków Covid. Ostatecznie udaliśmy się więc na oddział kliniczny IB.

            O sensie takich wizyt stanowi potrzeba wsparcia pacjentów w Ich nadziei na pełne – umożliwiające normalne funkcjonowanie w społeczeństwie – wyleczenie. Wbrew często funkcjonującym stereotypom sukces na tej drodze uwarunkowany jest zaś nie tylko wysoką sprawnością zawodową lekarza psychiatry i właściwym doborem leków, ale także (i przede wszystkim!) odpowiednią postawą samego podopiecznego. Stąd można mówić o dużym znaczeniu świadectwa zdrowienia, udzielonego przez dobrze już funkcjonujące osoby po przebytym kryzysie psychicznym. Oprawę spotkania stanowił wspólny śpiew przy akompaniamencie gitary (ks. Tadeusz zawsze chętnie angażuje się w zapewnienie radosnego, relaksującego klimatu spotkań z osobami chorującymi) oraz dar ze strony naszego stowarzyszenia dla tych, którym tak trudno aktualnie znaleźć na obecnym etapie zdrowienia nić nadziei – 10 kg brzoskwiń stanowiło materialny znak życzliwości ze strony odwiedzających.

            Złożone przez nas świadectwo o wadze wszelkich wysiłków zmierzających do wspólnego z lekarzem profesjonalistą i terapeutami wytyczenia indywidualnej drogi do pełni zdrowia oraz o perspektywie odniesienia sukcesu na tej drodze wsparte zostało przez słowo drukowane. Z pozostawionych przez nas na oddziale materiałów promocyjnych Lubelskiego Stowarzyszenia JESTEŚMY i zaprzyjaźnionego Lubelskiego Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego nasi przebywający w Klinice rozmówcy mogli się dowiedzieć, dokąd mogą zgłosić się po – oby uwieńczonym powodzeniem – zakończeniu leczenia szpitalnego. Alternatyw w tym zakresie jest wiele – ważną jest zaś wola skorzystania z terapii, regularność przyjmowania przepisanych leków, zachowywanie higieny psychicznej i… posiadanie osobistej wizji zdrowienia, planów życiowych oraz determinacji w ich realizacji.

            Naszym Przyjaciołom z Oddziału Kliniki życzymy, aby światełko Nadziei doprowadziło Ich do szczęśliwej realizacji planów rozwoju osobistego oraz zaangażowania w życiu rodzinnym i do satysfakcji z wnoszonego w życie społeczne wkładu.

 

Zygmunt Marek Miszczak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz